Gündüzbey Hakkında
 

COĞRAFİ YAPISI

Gündüzbey kasabası şehir merkezine 12, ilçe merkezine 1 km mesafede bulunmaktadır. Çok eski tarihe dayalı Bizanslılar döneminde yerleşim alanı olarak seçilmiştir. Selçuklular döneminde Kasabanın Güneyi yerleşim alanı olarak belirlenmiş ve günümüzde kazı çalışmaları sonrasında çıkan tarihi eserlerden anlaşılmaktadır.

Kasabamızın doğusunda Beydağları ( 2592 m), Konak Kasabası,  Batısında Taş kesme, Akseki; Kuzeyinde Yeşilyurt, Güneyinde Kozluk Köyü ile Derme suyunun kaynağı olan Pınarbaşı ve Subatan Dağları bulunmaktadır. Denizden yüksekliği 1060 metredir.Kasaba Akseki tepeleri ile Boydağı’nın eteklerinde oluşan alçaklı yüksekli tepelerin ve küçük düzlüklerin yer aldığı yeşil bir vadiye kurulmuştur.

1894 senesinde yayımlanan Mamuret-ül Aziz salnamesinde, kasaba da yaşayan 244 ev bulunduğu bu evlerde 696 kadın, 685 erkek olmak üzere toplam 1281 kişinin bulunduğu kayıtlıdır.

Denizden yüksekliği 1060 metredir. Başlıca dağ ve tepeleri; Beydağı, Akseki, Karataş, Daztepe, Kızılca güney, İt Dağı, Sarıtaş, Yıldız dağı, Yumrutepe ve Keklicektir.

 

    SOSYAL YAPISI

            1990 yılı genel nüfus sayımlarına göre kasaba nüfusu 4217 iken, 2000 yılında yapılan genel nüfus sayımlarında bu sayı 5436 ya çıkmıştır. Yeterli arazisi olmaması sebebiyle düne kadar dışarıya göç veren Kasabamız şimdilerde Turizm Potansiyelinin artmasıyla göç alan bir belde haline gelmiştir. Yeni imara açılan bölgelerde dışarıdan arsa almak için gelen vatandaşlarımız lüks yazlık villaları yapmaktadırlar.

 

    BİTKİ ÖRTÜSÜ

Çok önceleri ardıç ve meşe ağaçları ile kaplı iken zamanla kontrolsüz biçimde kesilerek çıplak hale gelmiş bulunan dağ ve eteklerinde yer yer makiliklere ve münferit meşe ağaçlarına rastlanmaktadır. Sırtlarda ve bayırlarda üzüm bağları mevcut olup, vadi baştanbaşa meyve bahçeleri ile kaplıdır. Belediye tarafından 2004 yılından itibaren çıplak olan yaklaşık 5000 dönümlük alanın ağaçlandırma çalışması tamamlanmıştır.

 

    AKARSULARI VE PINARLARI

Gündüzbey denilince akla Derme Suyu gelmektedir. Eski kayıtlarda ‘ DERMESİH’ olarak geçen bu su zamanla derme olarak söylenegelmiştir. Derme suyu Karadağ’ın eteklerinden çıkar ve Pınarbaşı adını taşıyan kaynaktan borular vasıtasıyla Malatya merkezine kadar ulaştırılmaktadır. Bu su birçok ilçe, belde ve köylerinin içme suyunu karşılamaktadır. Derme suyunun yanı sıra bol sulu pınarları da mevcuttur. Bunlardan başlıcaları; Poğala, Ahmetçe, sülümekke, Ağcapınar, Sülüklüpınar gibi.

 
   
ULAŞIM

Beldemizde ulaşım hizmetleri 5 adet otobüsün özelleştirilmesi ile Belediye kontrollü özel halk otobüsü adı altında toplu taşımacılık yapılmakta olup buna ek olarak 5 adet de ruhsatlı minibüs toplu taşımacılık yapmaktadır. Malatya da ilk defa belediyemiz tarafından gerçekleştirilen otobüs özelleştirmesi ile diğer belediyelerde otobüs işletmesini özelleştirmeye başlamışlardır.

 
   
EĞİTİM - ÖĞRETİM

Beldemizde 1 adet lise, 1 adet İlköğretim okulu bulunmaktadır. Belediyemizde yaşayan insanların tahsil durumları oldukça yüksektir. Okuma yazma bilmeyen sayısı yok denecek kadar azdır. Bakımsız olan İlköğretim okulumuzun oyun alanı ve bahçesinin tüm bakım ve onarımı ile asfaltlanması belediyemiz tarafından gerçekleştirilmiştir.

 
    
TURİZM VE MESİRE ALANLARI

Kasabamız doğal güzellikleri ve soğuk akarsuları nedeniyle yaz aylarında oldukça geniş turizm potansiyeline sahiptir. Bu nedenle kasaba genelinde halkımız tarafından özel mesire alanları kurulmaya başlanmış ve bu mesire alanları Malatya’nın önemli ölçüde ihtiyacını karşılamaktadır. Belediye olarak özel mesire alanı açmak isteyen vatandaşlarımıza yönelik her türlü desteği vermekteyiz.

    
SAĞLIK KURUMLARI

Beldemizde sağlık olarak 1 adet sağlık ocağı bulunmaktadır. Sağlık Ocağında 1 adet doktor, 5 hemşire, 1 sağlık memuru, 1 hizmetli ile kasaba halkına hizmet etmektedir.

    
MUHTARLIKLAR

Kasabamızda Derme ve Evren Mahallesi olmak üzere 2 adet Mahalle muhtarlığı bulunmaktadır. Derme Mahallesi Muhtarlığını Mehmet BALTA, evren Mahallesi Muhtarlığını Hamdi KARAPEKMEZ yürütmektedir. Beldenin asayişi Yeşilyurt Jandarma Komutanlığı tarafından yapılmakta olup kasaba içerisinde 5 adet de Geçici Köy Koruyucusu görev yapmaktadır.

     
BAĞLI BULUNAN KÖY VE MEZRALAR

Beldemize bağlı 6 köy, 17 mezra bulunmaktadır.

1.      Kozluk Köyü                   : 7 Km

2.      Üç Göze Köyü                : 17 Km

3.      Aşağı Köy                      : 3 Km

4.      Orta Köy                       : 33 Km

5.      Öncü Köyü                     : 41 Km

6.      Sal konak Köyü  : 47 km uzaklıkta bulunmakta olup, bu köylerin ana yolları yüzde 70’i asfalttır.  Köylerin geçim kaynağı çiftçilik, hayvancılık ve arıcılıktır. Köylerin hepsinde ilköğretim okulu mevcut olup orta köyde yapımı süren ilköğretim okulunun yapımı tamamlanmıştır.

 
  Başkan Hakkında
Başkanın Özgeçmişi
Başkanın Mesajı
Başkanın Yaptıkları
Başkanın Fotoğrafları
 
  Gündüzbey Anket
Yeni web sitemiz içerik ve görsellik bakımından nasıl olmuş?
Çok Güzel Olmuş
Güzel Olmuş
Eski Site Daha Güzeldi
Pek İyi Olmamış
Kötü Olmuş
MALATYA   
  Hava Durumu
ANLIK HAVA DURUMU
3 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ
Mesaj Yaz   
  Ziyaretçi Defteri

Belediye Başkanımızı Tebrik
Timur SELÇUK - 01 Nisan 2013 Pazartesi
Sayın Belediye Başkanımızı aldığı ödülden dolayı tebrik eder teşekkürlerimi sunarım.
| Ana Sayfa | Ziyaretçi Defteri | Site Künye | İletişim |
Copyright © 2008 - 2009 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Gündüzbey Belediyesi | Yapım: Osmanlı Yazılım İnteractive & Selçuk Hosting İnternet Hizmetleri